Maski kosmetyczne

Muszę odnieść się do następującej sytuacji: klientka szybko się poci. Jeśli się zdenerwuje, skóra na twarzy i szyi gwałtownie pokrywa się czerwonymi plamami. Po powrocie z pracy do domu o godzinie 17. najpierw odpoczywa przez 20 minut. Aby zrobić w tym czasie coś dla swojej skóry nakłada maseczkę w piance dla skóry wrażliwej.

Maski stosowane są dodatkowo w trakcie intensywnej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Wiele masek tworzy na powierzchni skóry warstwę nie przepuszczającą potu i powietrza. Dzięki temu zostaje zatrzymane ciepło. Maski służą do intensywnego oczyszczania, ponieważ nasilają wydalanie potu, rozpulchniają warstwę rogową i poprawiają ukrwienie, dzięki czemu przygotowują skórę na działanie substancji czynnych, a ze względu na działanie okluzyjne poprawiają ich wnikanie w skórę. Większość masek poprawia funkcje skóry. Do produkcji masek stosowane są prawie wszystkie znane w kosmetyce surowce, takie jak siemię lniane, kleik z pigwy, alginiany i żelatyna do masek żelowych, obrąbki migdałowe, mąka owsiana, glinka kaolinowa, bentonit, siarczany magnezu i wapnia (gips) do masek pudrowych, proszkowych i termiczno-modelujących; syntetyczne tworzywa, takie jak polistyreny do masek ściągających oraz oleje, tłuszcze i woski mineralne do parafinowych.

Do masek mogą być też dodawane wyciągi roślinne o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i odświeżającym.
Maski do skóry zanieczyszczonej, tłustej i trądzikowej zawierają kwas salicylowy, siarkę, związki siarki oraz tlenek cynku i mąkę owsianą.
Maski mogą zawierać takie same składniki nawilżające i substancje czynne jak kremy pielęgnacyjne.
Barwniki i substancje zapachowe nadają maskom przyjemny zapach i wygląd. Olejki eteryczne mogą powodować gromadzenie się limfy, dlatego po zdjęciu lub ściągnięciu maski skóra na krótko staje się sprężysta i jędrna. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że wywołają reakcję alergiczną, ponieważ dzięki okluzji lepiej wnikają w głąb skóry.

Maski włókninowe (kolagenowe) produkowane są na bazie liofilizowanych włókien kolagenowych ze skóry wołowej lub na bazie pochodnych alg. Dzięki liofilizacji, procesowi stosowanemu w przemyśle spożywczym, można wyprodukować z rozpuszczalnego kolagenu lub ekstraktów z alg mikroporowatą, gąbczastą siatkę, z której, po dodaniu wody, powstaje żel. Ta siatka wykazuje wiele swoistych właściwości, np. silnie nawilża i łagodzi podrażnienia, właściwości te można wzmocnić przez zastosowanie specjalnych lotionów zawierających substancje czynne. Te lotiony mogą też być nośnikami substancji czynnych w innych maskach.

Maski stałe są pastami łatwo się rozsmarowującymi lub proszkami rozrabianymi z wodą na papki. Po odparowaniu wody lub alkoholu pasta zastyga na skórze i można ją zdjąć po nawilżeniu letnimi kompresami lub gąbkami wiskozowymi. Maski proszkowe i woskowe zastygają na skórze w postaci skorupy i należy je zdjąć w całości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *