Maski żelowe są to łatwo się rozsmarowujące hydrofitowe żele na bazie pochodnych celulozy, agaru, pektyn, gum roślinnych, alginianów lub syntetycznych polimerów. Nakłada się je na skórę pędzlem i po odpowiednim czasie ściąga lub ściera. Dzięki ścieraniu lub ściąganiu dochodzi do usunięcia wierzchniej warstwy rogowej i dlatego maski te oferowane są często jako oczyszczające. Zawarte w maskach żelowych dekstryna i skrobia przyczyniają się do utwardzenia i kurczenia maski, dając uczucie napięcia skóry. Maska wysychając na skórze daje uczucie chłodu. Maski żelowe oraz twardniejące są idealne dla skóry łojotokowej (przetłuszczonej).
Maski liftingujące to preparaty kremowe, alginiany lub mieszanki papek powoli wysychające na skórze. Dzięki temu uzyskuje się krótkotrwałe napięcie skóry twarzy.
Maski na bazie poliakrylanów zawierają duże ilości substancji wiążących wilgoć. Mocno nawilżają i sprawiają, że powierzchnia skóry wygląda jędrniej. Maski te nie tworzą żadnych błon i nie są ściągane.
Maski żelowe i twardniejące nie wytwarzają ciepła i nie wspomagają za pomocą okluzji przenikania substancji czynnych w głąb skóry. Nie są więc typowymi maskami. Nie można ich jednak jednoznacznie zaliczyć do masek miękkich, gdyż zasychają na skórze. Ze względu na swój skład, zastosowanie i działanie maski żelowe mieszczą się między maskami okluzyjnymi a miękkimi, niezasychającymi. Właściwie tylko w języku niemieckim funkcjonuje odrębne określenie dla masek miękkich. W innych językach (angielskim, francuskim) maski miękkie nie mają odrębnej nazwy i określane są po prostu jako maski.
Oznakowanie masek i masek miękkich na rynku kosmetycznym nie jest jednolite. Na rynku niemieckim funkcjonują różne pojęcia określające maski kosmetyczne w zależności od zastosowania do pielęgnacji włosów czy skóry i ciała. Na międzynarodowym rynku kosmetycznym tego rozróżnienia nie ma. Używane są natomiast określenia „cure” (twardniejąca) i „mask” (maska). Na przykład maska piankowa jest płynną emulsją typu O/W z dodatkiem gazu pędnego (propelentu), która dobrze nawilża, prawie całkowicie się wchtania oraz regeneruje i odświeża skórę, pozostawiając uczucie chiodu. Maskę piankową, podobnie jak schładzające maski żelowe, należy zaliczyć do tzw. masek miękkich. Maska piankowa to właściwie miękka maska kremowa.