Preparaty do pielęgnacji rąk

Preparaty do pielęgnacji rąk

Preparaty te mają zapobiegać pękaniu naskórka na dłoniach i wzmacniać keratynę paznokci. Podstawowymi składnikami emulsji są tłuszcze, oleje oraz woski naturalne i mineralne. Te preparaty zawierają substancje higroskopijne, takie jak glikol propylenowy i glicerynę. Zadaniem kremów pielęgnacyjnych do rąk jest zatrzymanie wilgoci w skórze i odbudowanie prawidłowego składu lipidów naskórka. Powinny przy tym szybko się wchłaniać i nie pozostawiać tłustej warstwy na powierzchni.

Zawarte w kremach do rąk filtry przeciwsłoneczne i substancje rozjaśniające, np. wyciągi z cytryny i ogórka z dużą zawartością witaminy C, zapobiegają zaburzeniom pigmentacji i innym procesom starzenia się skóry, natomiast d-pantenol, lecytyna oraz witaminy A i E mają zwiększać odporność, natłuszczać, wspomagać funkcje ochronne skóry i regenerację płytki paznokciowej. Wyciągi ze skrzypu polnego i kwas krzemowy także wzmacniają płytkę paznokciową. Azulen i bisabolol, jak również odpowiednie wyciągi ziołowe, działają przeciwzapalnie i łagodząco na skórę rąk zniszczoną częstym kontaktem z wodą, zimnem i suchym powietrzem. Kremy do rąk zawierające niekiedy kwas salicylowy lub AHA zapobiegają nadmiernemu rogowaceniu naskórka i powstawaniu modzeli.

Dzięki dużej zawartości olejów i wosków mineralnych kremy ochronne do rąk utrudniają zwilżanie rąk wodą. Kremy z dużą zawartością wody oraz roztwory alkoholowe i żele ochronne chronią skórę za pomocą substancji film o twórczych rozpuszczalnych w wodzie i etanolu. Żele do rąk wysychają na skórze tworząc warstwę higroskopijną, która zatrzymuje wodę w górnych partiach naskórka. Specjalistyczne kremy ochronne przeznaczone dla osób mających w pracy często do czynienia z wodą, środkami powierzchniowo czynnymi lub rozpuszczalnikami zawierają perfluoropolietery. Tworzą one na skórze warstwę ochronną ponieważ nie rozpuszczają się ani w wodzie ani w żadnych rozpuszczalnikach organicznych. W przeciwieństwie do tłuszczów i olejów mineralnych, warstwa ta nie utrudnia wymiany wody i ciepła przez skórę.

Oprócz preparatów do pielęgnacji rąk dostępne są również liczne produkty specjalistyczne, takie jak peeling do rąk i paznokci, maski do rąk, kremy do paznokci, olejki do paznokci oraz lakiery utwardzające keratynę. Działanie i skład nowoczesnych produktów do pielęgnacji rąk i paznokci są podobne do klasycznych produktów kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *