Perfumy i wody zapachowe

Perfumy i wody zapachowe

Na sklepieniu jamy nosowej, mniej więcej na wysokości oczu, znajduje się węchowa błona śluzowa z około 10 milionami komórek węchowych. Każda komórka ma od 6 do 8 rzęsek, na powierzchni których znajdują się receptory. Konkretne receptory mają taką budowę chemiczną, że wybrane cząsteczki zapachowe dokładnie do nich pasują. Przy każdym wdechu pobieramy z otaczającego nas środowiska ogromną ilość informacji. Wanilinę można rozpoznać nawet przy stężeniu 0,000 000 002 g/cm³ powietrza. W obwodowym układzie nerwowym zapachy mogą regulować wydzielanie hormonów i w ten sposób wpływać uspokajająco, zmniejszać ból, poprawiać nastrój i pobudzać.

Zapachy mogą wpływać w różny sposób na życie człowieka. Mogą decydować o sympatiach i antypatiach, motywacji i nastrojach, wspomnieniach i zdolności do zapamiętywania faktów, a także decydować o kreatywności człowieka. Mają również wpływ na autonomiczny układ nerwowy; przyjemne zapachy z kuchni pobudzają apetyt i procesy trawienne. Perfumy mogą wprawić w ruch „nieznane struny” charakteru człowieka, co sprawia, że otacza go swoista aura, a jego osobowość wydaje się silniejsza. Perfumy składają się z wielu nut zapachowych, które się uzupełniają i roztaczają wokół człowieka swoistą aurę zapachową. Perfumiarze (specjaliści od zapachów), tzw. „nosy”, są w stanie rozróżnić do 2000 substancji zapachowych.

Substancje zapachowe rozpuszczane są w etanolu lub oleju z jojoby i pozostawiane na dwa do trzech tygodni do „dojrzewania”. W zależności od ilości esencji otrzymuje się wody kolońską, toaletową, perfumowaną lub perfumy.

Woda kolońska zawiera najmniej esencji: w 70% etanolu rozpuszcza się 2-3% esencji. Woda kolońska o delikatnym zapachu służy przede wszystkim do odświeżania. Chusteczki odświeżające nasączane są roztworem etanolu z olejkiem cytrusowym lub lawendowym, mentolem i środkiem nawilżającym. Pakuje się je w torebki zapobiegające ulatnianiu się olejków.

Woda toaletowa zawiera do 8% esencji rozpuszczonej w etanolu. Wody toaletowe dla panów mają nieco mniejsze stężenie. Zawierają około 5% esencji.

W wodach perfumowanych stężenie esencji wynosi 8-10%. Do wód perfumowanych używa się etanolu w stężeniu 80-90%. Wody toaletowe i perfumowane nadają się na dzień, przy czym woda toaletowa pachnie delikatniej.

Perfumy zawierają 15-20% olejków zapachowych. Esencję rozpuszcza się w etanolu o stężeniu 90-96%. Zapach perfum wzmacnia się dzięki temperaturze ciała. Perfumy nadają się na wieczór lub na specjalne okazje. Niewielką ilość perfum nakłada się za uszy, na wewnętrzną stronę łokci i nadgarstków.

Zapach perfum utrzymuje się nawet przez 15 godzin. Pod wpływem promieniowania UV niektóre perfumy mogą powodować zmiany pigmentacji lub podrażnienia skóry. Z tego względu przed opalaniem lub przed udaniem się do solarium należy zmyć ze skóry resztki perfum.

Wody po goleniu służą do odświeżania i dezynfekcji. Zawierają tylko niedużą ilość esencji zapachowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *