Olejek z drzewa herbacianego

Drzewo herbaciane należy do rodziny mirtowatych. Pochodzi z bagnistych terenów Australii. Olejek eteryczny nie ma nic wspólnego z krzewem herbacianym, którego liście wykorzystuje się do produkcji czarnej herbaty. Kiedy w 1770 roku kapitan Cook dotarł do Australii, jego załoga przygotowała aromatyczną herbatę ziołową z liści tego egzotycznego drzewa. Od tego czasu nazywane jest ono po prostu drzewem herbacianym. Już rdzenni mieszkańcy Australii wykorzystywali lecznicze właściwości drzewa herbacianego. Przygotowywali oni z rozdrobnionych liści ciepłą papkę, którą okładali zakażone rany i stany zapalne na skórze.

Esencja otrzymywana jest z liści drzewa w procesie destylacji z parą wodną. Ma ona mocny, aromatyczny zapach. Na skórę działa dezynfekująco. Drobnoustroje chorobotwórcze nie są jednak bezpośrednio niszczone, tak jak w przypadku tradycyjnych antybiotyków, ale ich liczba zmniejsza się do poziomu bezpiecznego dla skóry. Układ immunologiczny zostaje pobudzony do walki z patogenami. Zgodnie ze standardami australijskimi, zawartość cineoiu nie może przekraczać 15%, ponieważ może on podrażniać skórę. Preparaty kosmetyczne nie powinny zawierać więcej cineoiu niż 7%. Olejek powinien zawierać ponad 30% terpin-4-olu, który zabija drobnoustroje chorobotwórcze i zapewnia mu oczekiwaną skuteczność.

Od kilku lat olejek z drzewa herbacianego, w skład którego wchodzi ponad 40 różnych związków, z dobrymi skutkami stosowany jest w aromaterapii oraz w produktach kosmetycznych, przeciwko grzybicy, opryszczce, zakażeniom bakteryjnym, a także jako środek antyseptyczny. W sprzedaży można spotkać mydła, kremy, lotiony, preparaty przeciwsłoneczne, dezodoranty, szampony i pasty do zębów z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego lub jego hydrolizatów. W aromaterapii olejek ten stosowany jest do inhalacji, płukania gardła oraz w połączeniu z olejkiem migdałowym i olejem z jojoby do nacierania w przeziębieniach. Dzięki kąpielom z dodatkiem tego olejku można wyleczyć zakażenie łożyska paznokcia, grzybice skóry, czyraki, ropnie, zadraśnięcia oraz grzybice narządów rodnych. W pielęgnacji rąk i stóp stosuje się go profilaktycznie, aby zapobiec grzybicom stóp i paznokci. Po zabiegach depilacyjnych nacieranie roztworami rozcieńczonego olejku ma chronić mieszki włosowe przed stanem zapalnym i zakażeniami. Dziesięć kropli olejku wystarcza do kąpieli, która ma działanie odświeżające i ożywiające. Olejek drzewa herbacianego pobudza również procesy regeneracyjne komórek. Szampony z dodatkiem tego olejku zapobiegają przetłuszczaniu się skóry głowy, łupieżowi i świądowi.

W aromaterapii do olejków z drzewa herbacianego dodaje się inne olejki eteryczne, ponieważ ma on bardzo silną, ostrą woń. Dodanie innych olejków poprawia zapach i właściwości pielęgnujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *