Preparaty do makijażu ust cz.2

Oprócz trwałości pomadki istotne są jej właściwości pielęgnacyjne i ochronne. Pomadka powinna być odporna na działanie wody i nietrująca, nabłyszczać usta, łatwo się nakładać i usuwać. Powinna też łatwo się wyjmować i chować, błyszczeć, nie może się „pocić” i rozmazywać. Pomadka musi zachować swoją formę i być odporna na temperaturę nawet do 50°C. Niektóre pomadki perfumowane są aromatami spożywczymi, których zapach i.smak może się podobać konsumentom.

Wosk pszczeli, wosk karnauba i kandelilla zapewniają pomadkom trwałość i są nośnikiem dla pigmentów. Olej rycynowy i oleje parafinowe nadają jej połysk i konsystencję, dzięki której łatwo się nakłada. Podczas nakładania pod wpływem nacisku i ciepła pomadka się upłynnia. Ta właściwość nazywa się tiksotropią. Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem, zapobiega jełczeniu szminki. Czynniki nawilżające, pantenol, wyciągi z aloesu, jedwabiu i rumianku, liposomy, ceramidy oraz systemy transportu tlenu zwiększają właściwości pielęgnujące pomadki. Systemy transportu tlenu wiążą aktywny tlen i mają go dostarczać do warstwy podstawnej naskórka, aby pobudzić metabolizm i zdolność komórki do podziału. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne oraz biały pigment – dwutlenek tytanu -chronią usta przed promieniowaniem ultrafioletowym i zapobiegają oparzeniom.

Trwałość szminki zależy nie tylko od jej składu, ale również od sposobu nałożenia na usta. Można ją zwiększyć za pomocą specjalnego preparatu utrwalającego. Jeśli zastosuje się krem utrwalający do ust, szminka nakłada się równomierniej i. nie rozmazuje szybko w delikatnych konturach ust. Preparatami utrwalającymi są najczęściej kremy z dodatkiem pudru, które są jednocześnie podkładem pod szminkę i preparatem pielęgnacyjnym. Nadają się do ust przesuszonych i spierzchniętych, a także pomarszczonych konturów i kącików ust. Kremem utrwalającym wyrównuje się także nierówności powierzchni warg.

Po nałożeniu kremu utrwalającego, usta się obrysowuje i koryguje kontury za pomocą konturówki. Kon-turówka powinna być o ton ciemniejsza od szminki.

Pomadkę do ust nakłada się specjalnym pędzlem do ust. Ze względów higienicznych kosmetyczka nabiera czystą szpatułką niewielką ilość pomadki i nakłada pędzlem na usta klientki. Szpatułka i pędzel mogą być oczyszczone i zdezynfekowane, pomadka niestety nie. Po odciśnięciu ust na specjalnym papierze lub chusteczce higienicznej dla lepszej trwałości nakłada się drugą warstwę szminki.

Błyszczące usta można uzyskać smarując je błyszczykiem do ust. Ponieważ błyszczyki zawierają dużo oleju rycynowego, szminka szybciej się ściera. Im większa jest zawartość oleju, tym lepsze są właściwości pielęgnujące, ale mniejsza trwałość pigmentów na ustach. Błyszczyk można nałożyć również bezpośrednio na usta, dzięki czemu delikatnie się błyszczą.

Jeśli kolor ma się długo utrzymać, można użyć tzw. lakieru do ust. Są to płynne pomadki zawierające, oprócz wymienionych składników, także substancje filmotwórcze i rozpuszczalniki. Przy częstym używaniu lakier do ust wysusza skórę. Jeśli lakiery do ust zawierają więcej niż 3% barwników eozynowych, mogą być niebezpieczne dla skóry, ponieważ te substancje wnikają w delikatny naskórek ust i mogą działać garbująco.

Pomadki zmieniające barwę podczas nakładania zawierają związki bromu, które wchodzą w reakcję z keratyną warg. Ich używanie wzbudza jednak kontrowersje, ponieważ mogą wywoływać uczulenie.

Kolorowe kosmetyki z reguły są przyjazne dla środowiska, ponieważ ich składniki podlegają rozkładowi biologicznemu. Niestety, ich opakowania są jeszcze często wykonywane z materiałów szkodliwych dla środowiska. Opakowania cieni do powiek, pudrów, różów i tuszów do rzęs są bardzo wymyślne i często dodatkowo owinięte w folię PCW, która bardzo trudno się spala, a produkty spalania są szkodliwe dla środowiska.

Składniki pomadek do ust i ich działanie.

Składniki Działanie
1. Oleje i woski
Wosk pszczeli – poprawia konsystencję szminki, poprawia przyczepność pigmentów
Woski karnauba i kandelilla, – poprawia konsystencję i temperaturę topnienia, zwiększa
Octan cetylu trwałość, ułatwia nakładanie,

poprawia tiksotropię masy woskowej

Olej parafinowy – zwiększa odporność na temperaturę
Olej rycynowy – nadaje połysk i ułatwia nakładanie
Alkohol cetylowy – zwiększa właściwości pielęgnacyjne i ułatwia nakładanie
Olej silikonowy – zwiększa trwałość pigmentów i nadaje połysk
Lanolina kosmetyczna – zwiększa trwałość masy woskowej i właściwości pielęgnacyjne
2. Barwniki
Laki i barwniki zawierające eozynę – nadają ustom mocną i trwałą barwę, nie pozostawiają śladów
Pigmenty biate i kolorowe, – pokrywają usta jednolitą barwą,
Perłowe i srebrne nadają mieniący się połysk
3. Substancje pielęgnujące
Wyciągi z rumianku, pantenol – chroni skórę ust
Liposomy, ceramidy – zapobiegają wysuszeniu
•Systemy transportujące tlen – zwiększają nawilżenie ust i trwałość pigmentów, pobudzają metabolizm komórki
Czynniki nawilżające – zwiększają nawilżenie ust
Filtry UV, dwutlenek tytanu – chronią przed uszkodzeniami pod

wpływem światła słonecznego

Wyciągi z aloesu i jedwabiu – nawilżają usta
Witamina E – chroni skórę ust, uniemożliwia utlenianie się masy tłuszczowej, zapobiega jełczeniu
4. Olejki zapachowe i aromaty spożywcze – likwidują zapach własny oraz smak surowców
5. Środki konserwujące i przeciwutleniacze – zapobiegają rozkładowi bakteryjnemu

i jełczeniu olejów i wosków

Składniki pomadek do ust i ich działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *