Preparaty do peelingu

Preparaty do peelingu.
Po angielsku „to peel” znaczy złuszczać. Wyróżniamy kilka metod złuszczania naskórka: mechaniczny (peeling-scrub), enzymatyczny, ziołowy, eksfoliacja kwasami owocowymi, ścieranie na sucho i mikrodermabrazja.
Peeling kosmetyczny ma na celu złuszczenie lub rozpuszczenie i częściowe usunięcie warstwy rogowej naskórka. Dzięki usunięciu wierzchnich warstw naskórka skóra jest gładsza i miękka. Równocześnie staje się wrażliwsza na działanie bodźców mechanicznych, termicznych i chemicznych. Dzięki peelingowi skóra lepiej wchłania substancje czynne. Usunięty zostaje nadmiar łoju. Wydzieliny skórne łatwiej przedostają się na zewnątrz. Otwierają się mieszki włosowe i pory umożliwiając wchłanianie substancji czynnych nakładanych i wmasowywanych w skórę podczas zabiegu kosmetycznego. Peeling zwiększa też przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Warstwa podstawna naskórka zostaje pobudzona do wytwarzania nowych komórek, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje.

Mechanizmy samoregulacji organizmu dążą do równowagi. Tam, gdzie komórki zostały uszkodzone lub usunięte, organizm natychmiast wytwarza nową tkankę. W przypadku skaleczenia zwiększa się liczba dzielących się komórek. To samo odnosi się także do podziałów mitotycznych komórek podstawnych. Należy krytycznie podejść do głębokiego złuszczania stymulującego ciągłe odnawianie się naskórka, gdyż do dzisiaj nie udało się zaprzeczyć tezie mówiącej, iż każdy człowiek ma genetycznie ograniczoną zdolność mitozy (liczbę podziałów mitotycznych). Każda ingerencja w warstwę rogową alarmuje też system immunologiczny organizmu.

Komórki Langerhansa, położone nad warstwą podstawną naskórka, rozpoznają ciała obce szybciej, gdy częściowo lub całkowicie zostanie usunięta ochronna warstwa rogowa. Objawy podrażnienia, takie jak zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie, świadczą o nadwrażliwości układu immunologicznego. Szczególnie intensywne metody złuszczania mogą spowodować stan zapalny skóry, a także zakażenie i uczulenie, gdyż do czasu całkowitej regeneracji komórek zostaje osłabiona funkcja ochronna skóry.

Każdy rodzaj i stan skóry: skóra o dużych porach, gruba atroficzna, nadmiernie rogowaciejąca wskutek promieniowania, hiperkeratozy, łojotok i trądzik (w stadium niezapalnym), blizny, nierówności w pigmentacji, skóra ze skłonnością do tworzenia się modzeli mogą być poddane jednej z metod peelingu. Należy jednak bardzo uważać przy skórze cienkiej i delikatnej, o rozszerzonych naczyniach włosowatych i z trądzikiem różowatym. W tych stanach skóra jest wyjątkowo wrażliwa i bardzo szybko reaguje na bodźce mechaniczne, termiczne i chemiczne. Jeśli ochronna warstwa rogowa zostanie usunięta, głębsze warstwy skóry stają się szczególnie podatne na działanie mikroorganizmów i alergenów.

Zabiegi złuszczające nie powinny być stosowane na skórze twarzy. Mogą być stosowane w pielęgnacji rąk i stóp, całego ciała oraz uzupełniająco w leczeniu cellulitu. Ostatnio spotyka się również peelingi do paznokci, wyrównujące płytkę paznokciową.