Kremy oczyszczające i preparaty do demakijażu bez dodatku wody

Kremy oczyszczające i preparaty do demakijażu bez dodatku wody.
Kremy oczyszczające do usuwania makijażu teatralnego i karnawałowego są mieszaninami oleju parafinowego i wosku z niedużym dodatkiem emulgatorów, lanoliny i alkoholu cetylowego. Dzięki emulgatorom warstwa tłuszczu na skórze przepuszcza więcej wody, co jednak nie ułatwia usuwania zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie.

Biała wazelina jest mieszaniną oczyszczonych i wybielonych stałych i płynnych parafin. Wazelina jest typowym przykładem preparatu do demakijażu. Była ona podstawowym składnikiem kremów oczyszczających bez dodatku wody. Podczas nakładania zachowuje się tiksotropowo. Usuwa się ją z twarzy, razem z rozpuszczonym brudem, chusteczką higieniczną.

Cold-kremy na bazie wosku pszczelego i oleju parafinowego (emulsje typu olej w wodzie) miały do niedawna szerokie zastosowanie. Dają uczucie chłodu na skórze, są śnieżnobiałe, mają lekką konsystencję i łatwo się rozsmarowują. Cold-kremy często są zbyt drogie, aby stosować je do oczyszczania. Stosowane są jako kremy odżywcze i na noc. Po oczyszczaniu skóry wazeliną, kremem bez dodatku wody lub cold-kremem konieczne jest jeszcze zmycie skóry tonikiem.

Kremy oczyszczające na bazie emulsji typu W/O stosuje się tak, jak kremy oczyszczające, bez dodatku wody, ale ich działanie czyszczące jest silniejsze ze względu na większą zawartość emulgatorów.

Do środków oczyszczających bez dodatku wody zalicza się także oleje do kąpieli, które nie rozpuszczają się w wodzie, tworząc na powierzchni cienką warstwę, a po kąpieli pozostają na skórze. Niewielki dodatek substancji powierzchniowo czynnej sprawia, że oleje do kąpieli mają większe powinowactwo do skóry. Konsumenci cenią sobie tę cechę, dzięki której skóra staje się delikatna i elastyczna. Ich zdolność oczyszczania jest jednak minimalna, dlatego przede wszystkim służą do pielęgnacji skóry. Im lepiej olej do kąpieli rozprasza się w wodzie, tym więcej zawiera substancji powierzchniowo czynnych i silniej oczyszcza. Olejowe kąpiele kosmetyczne zawierają olejki eteryczne, które rozpuszczają się w wodzie dzięki specjalnym substancjom powierzchniowo czynnym zwanym solubilizatorami. Podczas kąpieli olejki eteryczne wchłaniane są przez skórę i błonę śluzową górnych dróg oddechowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *