Woda w praktyce kosmetycznej cz.2

Działanie kąpieli wodnych zależy od temperatury wody i dodatków. Zimne kąpiele poniżej 15°C działają pobudzająco na układ nerwowy i przemianę materii i dlatego są wskazane dla chorych na cukrzycę czy reumatyzm.

Ciepłe kąpiele 33~37°C rozluźniają mięśnie, rozszerzają naczynia krwionośnej działają uspokajająco na układ nerwowy. Łagodzą też zapalenia skóry, zaburzenia snu, przewlekle dolegliwości nerkowe, zapalenia i zesztywnienie mięśni, ścięgien i stawów. Gorące kąpiele, powyżej 38°C, działają stymulująco na cały organizm, ale nie są zalecane.

Kąpiele o zmiennej temperaturze wzmacniają obwodowy przepływ krwi i pobudzają układ oddechowy. Przy zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniu tętniczym stopniowe podnoszenie bądź obniżanie temperatury wody wzmacnia układ krążenia oraz reguluje jego zaburzenia.

Kąpiele z różnymi dodatkami wpływają na skórę i cały organizm, np. z mlekiem i olejkami zmiękczają i wygładzają skórę. Do łuszczącej się skóry i skłonnej do zanieczyszczania zaleca się dodanie do kąpieli mąki owsianej lub pszennej ze względu na jej działanie adsorpcyjne. Do wanny napełnionej wodą wkłada się lniany worek napełniony mąką, a następnie kilka razy dokładnie go wyciska.

Kąpiele z dodatkiem soli mają działanie odwadniające i odtruwające, wpływają także na zmniejszenie masy ciała. W zależności od masy ciała należy w gorącej wodzie rozpuścić 1-2 kg soli kuchennej. Uwaga! Gwałtowne odwodnienie może prowadzić do znacznych zaburzeń krążenia. Kąpiele z dodatkiem soli zaleca się w łuszczycy i innych chorobach skóry. W tym celu rozpuszcza się 150 g soli morskiej lub kuchennej i dodaje do wody. Kąpiel powinna trwać do 20 min. Przy chorobach skóry wskazane są również okłady z soli, ponieważ łagodzą one swędzenie.

Kąpiele w pianie działają odprężająco. W zależności od dodanych środków działają wygładzająco, pobudzająco, odprężająco, ściągająco, gojąco, łagodząco itd. Do kwaśnych kąpieli dodaje się sok z cytryny lub ocet winny, które dzięki swoim właściwościom ściągającym nadają się szczególnie do skóry tłustej i zanieczyszczonej. Stymulują i regulują różne funkcje organizmu.

Kąpiele kwiatowe i ziołowe. Ich działanie zależy od sposobu przygotowania. Rozróżniamy m.in.: napar, wywar, macerat, wyciąg roślinny (ekstrakt). Napar otrzymuje się przez zalanie gorącą wodą różnych części roślin (kwiaty, liście, łodygi, korzenie lub nasiona), następnie pozostawia się do naciągnięcia i odcedza. Naparem jest herbata parzona np. w szklance. Do przygotowania wywaru należy rozdrobnić części roślin, zalać zimną wodą, a następnie gotować pól godziny i odcedzić. Macerat przygotowuje się zalewając części roślin zimnym płynem, np. olejem, alkoholem czy wodą, a następnie pozostawia na kilka godzin lub dni do naciągnięcia. Wyciąg roślinny jest zagęszczonym sokiem otrzymywanym na zimno, ale za pomocą rozpuszczalników, np. wody, alkoholu lub olejków eterycznych. Aromatyczna para wydzielana przez olejki eteryczne może w połączeniu z wodą działać pobudzająco lub rozluźniająco, ponieważ jest resorbowana przez błonę śluzową w trakcie oddychania.