Bezpieczeństwo i ochrona pracy w gabinecie kosmetycznym

W gabinecie kosmetycznym jesteśmy narażone na różne niebezpieczeństwa ogólne oraz związane bezpośrednio z wykonywaniem zawodu. Do ogólnych niebezpieczeństw zaliczamy potknięcie się, które może doprowadzić do złamania i innych urazów. Należy właściwie zabezpieczyć przewody urządzeń i dbać, aby podłoga nie była śliska. Powinnyśmy także nosić solidne obuwie. Mokre plamy na podłodze należy natychmiast wycierać, aby się na nich nie poślizgnąć.

Porażenia prądem najprościej można uniknąć używając wyłącznie sprawnych technicznie urządzeń elektrycznych. Zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać szczególnie podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych z zastosowaniem prądu.

Miejsce pracy powinno być zaplanowane zgodnie z zasadami ergonomii. Przede wszystkim musi być dobrze oświetlone, aby nie psuć wzroku, być wyposażone w sprawną wentylację, zapewniającą właściwą temperaturę otoczenia, a pozycja przy pracy nie powinna nadwerężać kręgosłupa. Taboret na kółkach powinien mieć regulowaną wysokość.

Również przy podnoszeniu i noszeniu przedmiotów należy pamiętać o prawidłowej postawie chroniącej kręgosłup. Przedmiot z ziemi podnosimy z pozycji kucznej. W trakcie noszenia ciężkich przedmiotów nie należy zbyt mocno wyginać kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (lordoza). Osoby wykonujące swój zawód w pozycji siedzącej lub stojącej powinny rekompensować to zwiększoną aktywnością ruchową w wolnym czasie.

Do niebezpieczeństw zawodowych trzeba zaliczyć ryzyko powstania chorób skórnych, dlatego istotna jest ochrona skóry. Ochrona skóry w tym przypadku dotyczy przede wszystkim dłoni. Stosowanie środków ochronnych ma sens, jeśli prowadzone jest konsekwentnie, a nie dopiero po uszkodzeniu skóry. Ochrona skóry polega z jednej strony na zabezpieczeniu jej podczas wykonywania czynności mogących spowodować podrażnienie, z drugiej zaś na odpowiedniej pielęgnacji po zakończeniu tych czynności. Stosowanie preparatów ochronnych, takich jak maści, kremy, żele, aerozole, talki oraz noszenie rękawic ochronnych zabezpiecza skórę przed wnikaniem szkodliwych substancji. Istotne znaczenie ma noszenie rękawic chroniących skórę przed wysuszeniem. Rękawic ochronnych należy używać także wówczas, gdy istnieje ryzyko zakażenia dla klientki lub kosmetyczki. Dotyczy to zabiegów wykonywanych na skórze z trądzikiem, podczas których możemy zetknąć się z krwią klientki. W trakcie zabiegów manicure i pedicure może dojść do skaleczenia, a także zakażenia grzybami, dlatego również przy tych zabiegach konieczne jest noszenie rękawic i maski ochronnej na ustach. Do zabiegów używamy rękawic jednorazowych, zaś do prac porządkowych w gabinecie kosmetycznym i w gospodarstwie domowym wielorazowych gospodarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *