Higiena w gabinecie kosmetycznym cz.2

Poza przestrzeganiem higieny w gabinecie kosmetycznym niezwykle istotna jest dbałość o higienę osobistą. Powinnyśmy jej przestrzegać bardzo skrupulatnie. Do higieny osobistej zaliczamy: higienę ciała i jamy ustnej oraz noszenie czystej, zadbanej odzieży ochronnej. Noszenie odzieży ochronnej w czasie pracy jest obowiązkiem i nie powinno być kwestią gustu. Po każdym pobycie w toalecie należy umyć ręce.

Dużą wagę należy przywiązywać do higieny jamy ustnej. Próchnica jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą na świecie. Rozwój tej swego rodzaju epidemii możemy zahamować dbając o jamę ustną i racjonalne odżywianie. Zaniedbywanie codziennego mycia zębów stwarza warunki dla rozwoju bakterii, które całymi koloniami osadzają się na zębach tworząc osad nazębny. Cukry spożywane w różnej postaci rozkładane są przez bakterie, w ten sposób tworzą się kwasy niszczące zęby. Kwasy rozkładają najpierw szkliwo, a następnie powierzchnię zęba i powstaje ubytek. Drugą pod względem częstości występowania chorobą jamy ustnej jest parodontoza, powstająca w wyniku zapalenia dziąseł i niszczenia aparatu utrzymującego zęby. Produkty przemiany materii bakterii przedostają się do tkanki dziąseł, powodują powstawanie stanów zapalnych, a nawet trwałych zmian. Aby tego uniknąć należy regularnie i prawidłowo myć zęby po każdym posiłku, ewentualnie żuć gumę dentystyczną i w miarę możliwości unikać potraw zawierających dużo cukru, a po ich spożyciu koniecznie umyć zęby. Należy przestrzegać systematycznych wizyt kontrolnych u dentysty.

Higiena jest także kwestią nastawienia. Jeśli nie przestrzegamy jej w naszym gabinecie kosmetycznym, świadczy to o pewnej „dwulicowości”. Z jednej strony zabiegi kosmetyczne mają mieć charakter zdrowotny, z drugiej kosmetyczki zadają sobie pytanie: „Co też może się stać?”. Często przez zabieganie i zmęczenie codziennością dopuszczamy się zaniedbań. Jest to rzecz ludzka, ale jeśli pewne zasady ma się we krwi, zaniedbania się nie zdarzają. Błędami, których trzeba unikać, są: wykładzina dywanowa w kabinie zabiegowej, tylko jeden zestaw pędzelków do makijażu, wielokrotne używanie tego samego ręcznika, brak maski ochronnej na ustach podczas wykonywania pielęgnacji paznokci, brak fartucha ochronnego, zbyt długie paznokcie i włosy, które w czasie zabiegu mogą dotykać skóry klientki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *