Higiena w gabinecie kosmetycznym
Rozumienie higieny wyłącznie jako czystości lub higieny osobistej byłoby zbyt skrótowym ujęciem przedmiotu. Higiena oznacza wiele więcej i obejmuje wszystkie czynniki zewnętrzne mające wpływ na zdrowie człowieka.
Celem higieny jest zapobieganie chorobom, utrzymywanie dobrego samopoczucia i sprawności i ich poprawa. W ten sposób higiena ma duże znaczenie dla ochrony zdrowia. Higieja, córka Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej, była w starożytnej Grecji boginią zdrowia.
Ważne postanowienia dotyczące higieny można znaleźć w Ustawie o zapobieganiu epidemiom, a w poszczególnych krajach związkowych w stosownych rozporządzeniach. Rozporządzenia w sprawie higieny są podstawą prawną ochrony przed chorobami zakaźnymi. Skierowane są do osób zajmujących się zawodowo pielęgnacją ciała i kosmetyką.
Istnieją różne sposoby zapobiegania chorobom. Zaliczamy do nich mycie wodą z dodatkiem środków powierzchniowo czynnych (tensydów), dezynfekcję i sterylizację. Dezynfekcja oznacza niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych np. bakterii i wirusów. Istotne jest, że podczas dezynfekcji niszczone są prawie wszystkie mikroorganizmy chorobotwórcze, dzięki czemu zdezynfekowane przedmioty lub powierzchnie nie stwarzają ryzyka zakażenia. Podczas sterylizacji niszczone są wszystkie mikroorganizmy znajdujące się w (lub) na danym przedmiocie.
Najważniejsze jest skrupulatne utrzymywanie czystości w miejscu pracy oraz wszystkich przyborów, materiałów i przyrządów, do których zaliczamy także koce, kompresy i ręczniki. Do zmywania podłóg i urządzeń sanitarnych wystarczają z reguły zwykłe środki czyszczące. Przybory, które stykają się bezpośrednio ze skórą klientki (np. pęsety) należy po umyciu poddać dezynfekcji lub sterylizacji.
Niszczenie mikroorganizmów przez dezynfekcję lub sterylizację można wykonać środkami fizycznymi lub chemicznymi. Do środków fizycznych zalicza się wysoką temperaturę. W trakcie gotowania przedmioty są dezynfekowane. W rozporządzeniach w sprawie higieny wyraźnie jest napisane, że do dezynfekcji można stosować wyłącznie środki zatwierdzone do tego celu. Do sterylizacji zaliczamy użycie gorącego suchego powietrza (o temperaturze ok. 180°C przez 30 min. lub w 160°C przez 120 min.) i nasyconej pary wodnej w autoklawie. Autoklawy wytwarzają parę wodną pod ciśnieniem. Do niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych metodą chemiczną stosowane są: tlenek etylenu, aldehydy, alkohole, związki fenolu, halogeny, utleniacze i substancje powierzchniowo czynne (detergenty). Wanienka do mokrej dezynfekcji składa się z sitka, do którego wkładamy narzędzia, a następnie zalewamy je środkiem dezynfekującym.