Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy jest standardowym zabiegiem w gabinecie kosmetycznym. Obejmuje masaż karku, pielęgnację twarzy, szyi i dekoltu.

Pielęgnacja twarzy nie powinna odbywać się według sztywnego planu, należy ją dostosować do indywidualnych potrzeb klientki. Poszczególne kroki muszą następować po sobie w takiej kolejności, aby z fizjologicznego punktu widzenia tworzyły sensowną całość. Zasadnicza kolejność, którą niekiedy można zmienić, jest następująca: masaż karku, wstępne oczyszczanie twarzy, ocena skóry, farbowanie brwi i rzęs, regulowanie brwi, intensywne oczyszczanie skóry, usuwanie nieczystości ze skóry, masaż twarzy, nałożenie maski na twarz, a następnie kremu na dzień i makijażu lub kremu na noc, jeśli zabieg wykonywany jest wieczorem. Ten wzór podajemy jedynie dla ogólnej orientacji. Do proponowanego zestawu zabiegów można dodać inne specjalne lub też jedne zastąpić innymi.

O  przebiegu wizyty, rodzajach i liczbie zabiegów decyduje ocena skóry oraz czas i możliwości finansowe klientki. Do nieprzyjemnej sytuacji dochodzi wtedy, gdy w trakcie zabiegu proponujemy klientce wykonanie czegoś, za co musi dodatkowo zapłacić. Klientka praktycznie nie może sprzeciwić się takiej propozycji, ponieważ znajduje się w pozycji leżącej, z psychologicznego punktu widzenia podlega woli kosmetyczki i przyznanie się, że nie chce zapłacić więcej stawia ją w niezręcznej sytuacji. Nie wolno traktować klientów w ten sposób. Przebieg całej wizyty należy omówić przed przystąpieniem do wykonywania zabiegów.

Pierwszy kontakt z kabiną kosmetyczną jest dla klientki czymś szczególnym. Kosmetyczka powinna towarzyszyć klientce i zamknąć za sobą drzwi. Należy poprosić klientkę o zdjęcie obuwia, ozdób z szyi i uszu i wyjaśnić, jakie części garderoby powinna zdjąć. Wiele klientek ma opory przed rozebraniem się do pasa włącznie ze zdjęciem biustonosza. Pomóc może przytrzymanie ręcznika, za którym klientka się rozbierze i który natychmiast wykorzystamy do jej przykrycia. Inną możliwością jest wskazanie klientce miejsca, w którym może odłożyć ubranie i opuszczenie na chwilę kabiny. Starsze klientki lub panie po amputacji piersi preferują to drugie rozwiązanie. W takich sytuacjach należy wykazać się taktem. Nawet gdy klientka nie ma oporów przed rozebraniem się, w żadnym wypadku nie należy jej się intensywnie przyglądać. Zawsze należy chronić intymną sferę klientki.

Przygotowanie klientki wymaga staranności. Klientka powinna czuć się dobrze w czasie zabiegu, wygodnie leżeć i nie marznąć. Po zabiegu na ubraniu i fryzurze nie powinny pozostać żadne ślady. Długie włosy należy upiąć klamrą wysoko na głowie i nałożyć klientce opaskę frotte lub czepek kosmetyczny. Dla krótkich włosów, które często wystają, praktyczniejsza jest opaska, szczególnie gdy zamyka się ją z przodu. Aby po skończeniu zabiegu na twarzy nie pozostał odcisk, można podłożyć gazę. Ważne jest dokładne schowanie włosów, aby w czasie zabiegu się nie natłuściły. Dla fryzury korzystniejsze są czepki kosmetyczne, gdyż nie przygniatają włosów. Aby nie zmarzły stopy, podkładamy pod nie ręcznik lub przygotowujemy kąpiel.

Po masażu karku klientka przechodzi na łóżko kosmetyczne. Ustawiamy je tak, aby czuła się ona na nim wygodnie. Nigdy głowa nie powinna leżeć niżej niż nogi. Głowa i stopy powinny tworzyć jedną linię. Większość łóżek można ustawić tak, że ciało zgina się w środku. Taka pozycja jest dla klientów bardzo wygodna, ale limfa i krew mogą przez to gromadzić się w brzuchu. Jeśli klientka leży wygodnie, wygładzamy jej ubranie: wygładzamy spodnie czy spódnicę.

Klientkę przykrywamy najpierw ręcznikiem kąpielowym. W lecie przeważnie to wystarcza. W chłodniejsze dni na ręcznik kładziemy koc, ale nie powinien on bezpośrednio dotykać klientki. Dokładnie opatulamy ją ręcznikiem lub prześcieradłem i kocem, a na końcu okrywamy nogi. Na górze koc zaginamy, aby w razie potrzeby można było przykryć nim ramiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *