Środki kosmetyczne do pielęgnacji skóry

Female hand holding moisturizer in hand, horiztonal

Biorąc pod uwagę procentowy skład emulsji, można wyróżnić kremy nawilżające, półtłuste i tłuste.

Kremy nawilżające zapewniają skórze właściwą wilgotność, co jest podstawowym warunkiem ochrony skóry przed przedwczesnym starzeniem. Są lekkimi stałymi emulsjami typu o/w o małej zawartości tłuszczu, dzięki czemu szybko się wchłaniają. Najczęściej stosowanymi surowcami do produkcji kremów są: woski, wazelina, cerezyna oraz gliceryna i glikole. Alkohole te mają właściwości higroskopijne, zatrzymują wodę, po czym oddają ją skórze. Emulgatorami są substancje syntetyczne — oksyetylenowane alkohole tłuszczowe. Skład chemiczny kremów nawilżających jest zróżnicowany, w zależności od gatunku i przeznaczenia. Niektóre z nich, o wyższej jakości, są wzbogacone w liposomy i proteiny, wyciągi z roślin (ekstrakty aloesowe, nagietkowe, melisowe, sok ze świeżych ogórków) i substancje otrzymane z alg. Jako substancje czynne i stymulujące wprowadza się witaminy E i C oraz kwasy organiczne. Do kremów nawilżających, stosowanych codziennie, dodaje się filtrów przeciwsłonecznych w celu ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, które jak stwierdzono przyspiesza proces starzenia. Przykładem kremu nawilżającego jest: „Hydrosystem Aquasoft” z bioaktywnymi składnikami alg, kwasem hialuronowy, prowitaminą B5, witaminami A i E oraz filtrem promieniowania UV.

Kremy tłuste i półtłuste są emulsjami typu o/w lub w/o, o średniej lub wysokiej zawartości tłuszczu. W skład osnowy tłuszczowej wchodzą: woski, lanolina, oleje roślinne, np. brzoskwiniowy, sezamowy, awokado itp., jak również inne tłuszcze pochodzenia naturalnego. Kremy te wzbogaca się w biologicznie czynne substancje, które są przenoszone przez liposomy w głąb naskórka. W kremach stosowanych na dzień znajdują się filtry UV. Kremy półtłuste i tłuste przeciwdziałają odwodnieniu skóry, uelastyczniają i naprężają ją, wygładzają drobne zmarszczki, natłuszczają i znakomicie odżywiają. Przykładem kremu półtłustego jest „Elastin Cream” z elastyną, olejem awokado, alantoiną, prowitaminą B5, witaminą E, ekstraktem z kasztana, mięty, pokrzywy i nagietka.

W sprzedaży pojawiły się całe serie kosmetyków dla kobiet do pielęgnacji okresowej do 35 roku życia i do stałej pielęgnacji po 40 roku życia. Coraz częściej spotyka się kosmetyki przeznaczone dla młodzieży, do pielęgnacji cery trądzikowej, np. „Krem do cery trądzikowej” z biologicznie czynną siarką, delikatnie nawilżający, działający przeciwzapalnie i zapobiegający powstawaniu zaskórniaków.

Dezodoranty to środki pomocnicze do utrzymywania higieny osobistej, które nie dopuszczają do powstawania przykrego zapachu potu. Preparaty te mogą:

— usuwać nadmiar potu i produkty jego rozkładu,

— zmniejszać wydalanie potu,

— hamować rozwój mikroorganizmów rozkładających pot,

— neutralizować pot.

Podstawowy skład chemiczny dezodorantu zależy od jego rodzaju i obejmuje następujące surowce: alkohol i cytrynian trietylowy, jako środki o działaniu bakteriostatycznym, tj. hamującym przejściowo rozwój mikroorganizmów, oraz kompozycje zapachowe, „maskujące” przykry zapach. Uczucie świeżości i znaczne zmniejszenie wydzielania potu zapewniają antyprespiranty. Preparaty te są wytwarzane na osnowie soli glinu, cyrkonu i cynku, blokujących funkcje gruczołów potowych.

Dezodoranty występują w formie płynów, emulsji, kremów, sztyftów, mydełek. Opakowaniem mogą być pojemniki szklane lub aerozolowe oraz typu „roll on”, tj. kulkowe, zapewniające komfort użytkowania.

Dodaj komentarz