Kremy na dzień

Kremy na dzień i na noc powinny spełniać wiele wymagań, np.:
–    dobrze nawilżać warstwę rogową,
–    poprawiać elastyczność skóry,
–    zmniejszać głębokość zmarszczek,
–    chronić skórę przed wpływem słońca i środowiska,
–    chronić barierę ochronną skóry przed utratą wody,
–    wygładzać i natłuszczać, zmniejszać uczucie napięcia przy skórze suchej,
–    ograniczać powstawanie hiperkeratoz,
–    wygładzać nierówności i rozjaśniać nadmierne przebarwienia skóry,
–    ograniczać nadmierny połysk skóry i powstawanie zaskórników,
–    pobudzać skórne procesy metaboliczne,
–    łagodzić podrażnienia skóry,
–    zapobiegać przedwczesnemu procesowi starzenia się skóry.

Z tych wymagań wynikają połączenia i receptura preparatów. Dowody potwierdzające ich działanie, testy konsumenckie i wyniki badań laboratoryjnych decydują o dopuszczeniu nowych kremów na rynek.

Kremy na dzień to emulsje pielęgnacyjne pozostające na skórze przez cały dzień lub stosowane jako podkład pod makijaż. Z reguły są to emulsje typu O/W, szybko wchłaniane przez górną warstwę rogową i nie pozostawiające na powierzchni skóry tłustej warstwy. Kremy matujące zawierają dodatkowo pigmenty (np. biały dwutlenek tytanu oraz różne czerwone, żółte i brązowe tlenki żelaza) lub polimery absorpcyjne łoju. Na rynku dostępne są również kremy na dzień i 24-godzinne produkowane na bazie emulsji typu W/O i O/W/O, które nadają się do pielęgnacji suchej skóry.

Zadaniem kremów na dzień jest ochrona skóry przed wpływami środowiska i warunków atmosferycznych. Najczęstszym problemem zależnym od środowiska jest utrata wilgoci, czyli wysychanie skóry. Procesowi temu mają zapobiegać specjalne kremy nawilżające, które zwykle zmniejszają utratę wilgoci przez kilka godzin. Niektóre nowoczesne kremy wykazują działanie nawilżające nawet do 24 h.

Kremy na dzień, nawilżające i 24-godzinne mogą zawierać w fazie olejowej oleje, tłuszcze roślinne, np. masło kakaowe, olej z orzeszków ziemnych, z awokado i jojoby i zwierzęce oraz estry wyższych kwasów tłuszczowych, np. mirystynian izopropylu. Faza wodna zawiera hydrofilowe substancje nawilżające, takie jak gliceryna, glikole, pante-nol, aminokwasy, cukry, hydrolizaty protein, kwas hialuronowy, chitozan i inne. Emulgatorami mogą być niejonowe (najczęściej), aminowe lub amfoteryczne substancje powierzchniowo czynne. Należą do nich np. witaminy: A, beta-karoten, C, E, bioty-na (H), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, pantenol, ekstrakty roślinne, flawonoidy i inne. Substancje czynne wprowadzane zarówno do fazy wodnej, jak i olejowej, mają regulować rogowacenie i stymulować procesy odnowy naskórka i skóry właściwej, a także chronić przed działaniem wolnych rodników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *