Preparaty rozjaśniające skórę

Preparaty rozjaśniające skórę.

Do najczęstszych problemów ze skórą należą zaburzenia odkładania barwnika. Przyczyny należy upatrywać w zaburzonym funkcjonowaniu melanocytów. Prawidłowa synteza melaniny i jej równomierne rozprowadzanie zakłócane jest przez hormony i czynniki zewnętrzne. Na zaburzenia odkładania barwnika pewien wpływ mogą mieć różne wyciągi roślinne, np. z pokrzywy, łopianu, lwiej paszczy, brzozy, a także propolis. Właściwości wybielające przypisuje się także preparatom z silniej stężonymi kwasami owocowymi.

Nowy kompleks substancji czynnych na nadmierne przebarwienia zawiera mieszankę peptydów tyrozyny z fosforanem witaminy C. Peptydy tyrozyny wypierają aminokwas tyrozynę, która jest utleniana za pomocą promieniowania UV. Jest to pierwszy etap syntezy melaniny. Powstały produkt przejściowy tej reakcji DOPA (dihydroksyfenyloalanina) ulega reakcji łańcuchowej dając produkt końcowy. Witamina C jest w stanie zamienić produkt końcowy na powrót w dihydroksyfenyloalaninę. Za pomocą peptydów tyrozyny i witaminy C skomplikowana reakcja łańcuchowa podczas syntezy melaniny może zostać przerwana. Środki wybielające na bazie peptydów tyrozyny i fosforanu witaminy C skutecznie hamują powstawanie barwnika w skórze. Podobno nawet przy dłuższym stosowaniu są dobrze tolerowane przez skórę.

Przy ciemniejszym zabarwieniu skóry oraz przy miejscowych skupieniach barwnika, np. przy znamionach barwnikowych, rozjaśnienie skóry widoczne jest dopiero po kilku tygodniach codziennego stosowania preparatów wybielających. Zanim w wyniku normalnych procesów rogowacenia naskórka mela-nina zostanie przetransportowana z dolnych do górnych warstw skóry i tam rozłożona przez enzymy, muszą minąć 3-4 tygodnie. Po zastosowaniu preparatu wybielającego normalny kolor skóry powraca po trzech, czterech tygodniach. Zaleca się preparaty wybielające na bazie peptydów tyrozyny i fosforanu witaminy C z filtrami UV, ponieważ skóra jest wrażliwsza na działanie światła ze względu na mniejszą zawartość melaniny.

Dotychczas najskuteczniejszym środkiem przeciwko przebarwieniom okazał się hydrochinon w stężeniu ponad 5%. Ponieważ może on powodować uszkodzenia nerek i uczulenia, stężenie dozwolone w preparatach kosmetycznych wynosi mniej niż 4%. Hydrochinon hamuje działanie enzymu tyrozynazy, która spełnia ważną rolę w syntezie melaniny. Niestety, hydrochinon odbarwia często nie tylko przebarwienia, ale również skórę wokół nich, tworząc drobne kropeczki. Preparaty zawierające hydrochinon dostępne są w postaci emulsji O/W oraz roztworów wodno-alkoholowych, które należy regularnie stosować przez dłuższy czas. Duża liczba ludność ciemnoskórej używa tych preparatów, aby rozjaśnić karnację.

Mieszanka 5% hydrochinonu, 0,1% kwasu retinowego i 1% hydrokortyzonu stosowana jest pod kontrolą lekarza w kompleksowym rozjaśnianiu kar nacji. Ze względu na ryzyko uczulenia odradza się w kosmetyce stosowanie preparatów zawierających hydrochinon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *