Samoopalacze

Samoopalacze

Kto zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw wynikających z opalania, a mimo to nie chce zrezygnować z opalenizny, może użyć preparatów samoopalających. Najważniejszą ich substancją czynną jest di-hydroksyaceton (DHA) w stężeniu 2-5%. DHA jest pod względem chemicznym węglowodanem, wchodzi w reakcję z keratyną warstwy rogowej naskórka. W ciągu dwóch do sześciu godzin od nałożenia preparatu powstają brązowe związki.

Proszę odnieść się do następującej sytuacji: zaczyna się sezon letni. Wiele osób korzysta z otwartych basenów. Młoda kobieta nie chce wyglądać jak „córka młynarza” i codziennie od stóp do głów smaruje się samoopalaczem. Po czterech dniach zauważa nieładne brązowo-żółte plamy na nadgarstkach, łokciach i kolanach. Skóra na twarzy jest już wprawdzie ładnie opalona, ale opalenizna nie jest tak równomierna jak kiedyś. Dziewczyna jest rozczarowana.

W zależności od składu chemicznego i grubości warstwy rogowej skóra może przybierać po nałożeniu samoopalacza odcienie od żółtego do brązowego. Aby uniknąć niepożądanych żółtych odcieni dodaje się juglon i lawson (hennę). Juglon jest barwnikiem uzyskiwanym z zielonych łupin orzecha włoskiego, który pokrywa i zabarwia skórę na brązowa-wo. Juglon jest częściowo wchłaniany przez skórę i może wywoływać uczulenie. Lawson to żółtawo-czerwony barwnik zawarty w liściach henny.

Przy stosowaniu preparatów samoopalających należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

1.    Kremy i balsamy samoopalające należy równomiernie rozprowadzić na oczyszczonej skórze. Jeśli skóra się łuszczy, należy wykonać peeling. Ujścia mieszków włosowych, zwłaszcza na obszarach tojotokowych, mogą zabarwić się na ciemniejszy kolor. W przypadkach silnego rogowacenia ujść mieszków pojawiają się ciemne punkty na powierzchni skóry. Również w tych przypadkach dobre wyniki daje peeling wykonany bezpośrednio przed nałożeniem samoopalacza.
2.    Dwadzieścia minut po pierwszym nałożeniu kremu należy go nałożyć ponownie.
3.    Korzystne są kremy samoopalające już zabarwione, ponieważ widać, gdzie krem został nałożony.
4.    Na miejsca o zrogowaciałym naskórku i mocno : owłosione nie należy nakładać zbyt dużo kremu.
5.    Po rozprowadzeniu kremu należy dokładnie umyć ręce. W przeciwnym razie wewnętrzne strony dłoni mogą się również zabarwić na brązowo.
6.    Nie można dopuścić do kontaktu świeżo nasmarowanej skóry z odzieżą. Skóra, wełna, jedwab, nylon czy perlon mogą się trwale zabarwić. Podczas nakładania kremu oraz do dwunastu godzin po nałożeniu należy nosić odzież z bawełny.
7.    Powstająca barwa skóry staje się wodoodporna po około 4 godzinach. Niezbyt ładne kontrasty można usunąć podczas peelingu ciała lub pumeksem.
8.    Zabarwienie utrzymuje się na skórze od trzech do pięciu dni, w zależności od tego, jak szybko odnawia się warstwa rogowa naskórka. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.
9.    Warstwa rogowa zabarwiona samoopalaczem nie stanowi dodatkowej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Generalnie zabarwienie skóry jest delikatniejsze przy jasnej niż przy ciemnej karnacji. W zależności od występowania w keratynie skóry grup aminowych wchodzących w reakcję z dihydroksyacetonem, otrzymuje się mniej lub bardziej intensywne i równomierne zabarwienie warstwy rogowej naskórka. Alternatywę stanowi przyjmowanie kapsułek z beta-karotenem. Żółto-pomarańczowy barwnik beta-karoten oraz pomarańczowoczerwona ksantyna to naturalne karotenoidy zawarte w marchwi i grzybach jadalnych. Wykorzystuje się je również jako barwniki spożywcze. Jeśli ich stężenie we krwi jest wysokie, odkładają się w skórze i zabarwiają ją na żółtobrązowy odcień.

Ksantyna okazała się niebezpieczna, ponieważ może spowodować osadzanie się kryształków na siatkówce oka i niekorzystnie wpływać na wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *