Rodzaje mydła

Mydła transparentne są przezroczystymi mydłami glicerynowymi, mniej wysuszającymi skórę niż tradycyjne mydła. Wielowodorotlenowe alkohole, np. gliceryna i roztwór cukru hamują krystalizację w procesie produkcji mydła, dzięki czemu pozostają one przezroczyste.

Do mydeł dezodoryzujących dodaje się substancje dezynfekujące (siarka, chlorokrezole) i dezodoryzujące (aldehyd cynamonowy, eugenol, trójchlorokarbanilid). Substancje dezodoryzujące zmniejszają liczbę bakterii rozkładających pot i zapobiegają przez kilka godzin nieprzyjemnemu zapachowi.

Mydła przeciwko trądzikowi są lecznicze, działają dezynfekująco i keratolitycznie. Zawierają m.in. siarkę i związki siarki, azulen, ekstrakt z oczaru wirginijskiego (hamamelis), kwas salicylowy.

Mydła dla dzieci są szczególnie łagodne i delikatne dla skóry. Zawierają domieszki pielęgnujące, takie jak azulen, olej z kiełków pszenicy, mleko i są nieznacznie perfumowane.

Mydła perfumowane zawierają olejki zapachowe i często sprzedawane są w seriach kosmetyków składających się z mleczka do ciała, żelu pod prysznic, perfum, wody perfumowanej, wody toaletowej i dezodorantu. Mydła te nadają się jednak bardziej na zapachy do szafy z odzieżą niż do mycia. Przyczyną wielu podrażnień skóry i uczuleń jest właśnie duże stężenie substancji zapachowych.

Mydła kremowe i ochronne zawierają do 10% substancji natłuszczających, np. lanolinę i jej pochodne, kwasy tłuszczowe i alkohole tłuszczowe, a także lecytynę, które działają wtórnie natłuszczająco, osłabiając jednak właściwości myjące. Mydła ochronne zawierają często substancje łagodzące działanie substancji drażniących dzięki tworzeniu ochronnych koloidów (pochodne celulozy i produkty kondensacji kwasów tłuszczowych z białkami). Koloidy ochronne tworzą na skórze warstwę ochronną zmniejszając w ten sposób pęcznienie keratyny. Te substancje powodują, że mydło jest błyszczące i lepiej się pieni. Dzięki tworzeniu się koloidów sole wapniowe i magnezowe kwasów tłuszczowych (mydło wapienne) nierozpuszczalne w wodzie pozostają częściowo w roztworze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *