Lanolina

Lanolinę uzyskuje się podczas obróbki wstępnej i oczyszczania wełny owczej. Ta żółta masa o konsystencji maści jest wydzieliną gruczołów łojowych owiec. Lanolina może absorbować dwa razy tyle wody, ile wynosi jej objętość. Ze względu na te właściwości lanolina, alkohole lanolinowe należą do najstarszych emulgatorów emulsji W/O. Skład lanoliny może się zmieniać, zależnie od pochodzenia i sposobu otrzymywania. Głównymi jej składnikami są estry kwasów tłuszczowych z tzw. alkoholami lanolinowymi. W składzie tych ostatnich dominują sterole. Lanolina zawiera również pewne ilości wolnych alkoholi lanolinowych oraz węglowodorów. Jest mieszaniną niezwykle skomplikowaną i – jak dotąd – zidentyfikowano w lanolinie 68 alkoholi i 138 kwasów tłuszczowych. Praktycznie nie występują w niej triglicerydy. Pod względem składu chemicznego lanolina jest podobna do naturalnej wydzieliny ludzkich gruczołów łojowych. W produkcji kosmetyków stosuje się tzw. bazy absorpcyjne oparte na alkoholach lanolinowych. Mogą mieć one właściwości samoemulgujące i są stosowane jako podstawa kosmetyków emulsyjnych i maści, a także w kosmetyce dekoracyjnej.

Obecnie do wytwarzania kosmetyków emulsyjnych, zawierających alkohole tłuszczowe i typowe składniki pielęgnacyjne, stosowane są bazy gotowe, syntetyczne, samoemulgujące, którymi zastąpiono bazy absorpcyjne. Surowcami kosmetycznymi są też produkty otrzymywane z lanoliny: kwasy lanolinowe, alkohole lanolinowe, oksyetylenowane iub acetylowa-ne alkohole lanolinowe, estry kwasów lanolinowych, a także oksyetylenowana lub acetylowana lanolina. W kosmetykach mogą być wykorzystywane rozmaicie: jako emolienty, emulgatory aż po składniki konsystencjotwórcze.

Przez długi czas lanolina uważana była za składnik zwiększający ryzyko uczuleń. Najnowsze badania wykazały jej niewielką szkodliwość, a ponieważ pozbawiona jest wolnych alkoholi lanolinowych, może być stosowana nawet w kosmetykach hipoalergicznych (nieuczulających).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *