Jak zostać kosmetyczką?

O podjęciu nauki i pracy w zawodzie kosmetyczki decydują między innymi: higieniczne środowisko pracy, możliwość obcowania z ludźmi, ich pielęgnowanie i zapewnianie im dobrego samopoczucia. Istotny przy tym jest także duży zakres prac specjalistyczno-praktycznych i wymagana kreatywność. Zawód ten ma dość duże znaczenie medyczne, zwłaszcza gdy dotyczy problemów ze skórą i troski o zdrowie. Praca kosmetyczki jest urozmaicona dzięki nowym osiągnięciom i trendom w modzie.

Jak zostać kosmetyczką

Zabiegi kosmetyczne opierają się na wynikach anamnezy i diagnozy. Wykonywanie tych czynności wymaga odpowiedniej wiedzy teoretyczno-zawodowej z zakresu np. anatomii i fizjologii, dermatologii, chemii i materiałoznawstwa, towaroznawstwa i fizyki, a także znajomości aparatury. Niezbędne są także umiejętności praktyczne, takie jak znajomość technik pielęgnacyjnych i zdobniczych, masażu kosmetycznego, manicure i pedicure oraz kosmetyki z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych. Do przedmiotów pozadyscyplinarnych zalicza się wiedzę ogólnokształcącą, znajomość języka polskiego, ekonomii, rachunkowości, polityki, religii oraz jednego języka obcego.

Regulacje odnośnie do czasu, możliwości i ośrodka kształcenia oraz rodzaju otrzymywanego świadectwa nie są jednolite. Oferta obejmuje kursy od jednorocznych do kilkuletnich. Pierwsza część kształcenia odbywa się w placówce szkolnej, druga, pomyślana jako praktyka, w gabinecie kosmetycznym. Rozplanowanie i czas trwania zajęć teoretycznych i praktycznych są jednak organizowane w różny sposób.

Kosmetyczka jest zawodem świadczącym usługi dla ludności i obejmuje czynności związane z zachowaniem zdrowia, pielęgnacją i upiększaniem.

W Niemczech istnieje około 25 000 gabinetów kosmetycznych. W tych zakładach pracują przeważnie samodzielne kosmetyczki. Niekiedy zatrudniają praktykantki lub wykształcone kosmetyczki. Poza prywatnymi gabinetami kosmetyczki znajdują zatrudnienie w sanatoriach, domach opieki, salonach piękności, gabinetach lekarskich, klinikach dermatologicznych oraz w drogeriach, perfumeriach i w działach kosmetycznych domów handlowych. Sezonowo zatrudniane są w hotelach i na statkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *