Maskary (tusze)

Maskary (tusze) rozpuszczalne w wodzie oparte są na śluzach tragakantowych (substancje zagęszczające dające konsystencję żelu) lub emulsjach? O/W z niewielkim dodatkiem wosku pszczelego i karnauba, oleju rycynowego, pochodnych lanoliny, stearynianu butylu poprawiającego pokrywanie rzęs. Zawierają około 10% czarnych, brązowych, fioletowych, zielonych lub niebieskich pigmentów. Pigmenty otrzymuje się z sadzy lampowej, umbry, ochry i syntetycznych tlenków żelaza. Oleje silikonowe pielęgnują, nadają połysk i są wodoodporne. Tusze do rzęs dobrej jakości zawierają, oprócz wymienionych substancji pielęgnujących, białka z jedwabiu i wełny kaszmirowej, witaminy i filtry UV. Preparaty wydłużające rzęsy zawierają syntetyczne włókna lub sproszkowane sztuczne tworzywo, które przyczepiając się do rzęs pogrubia je. Podstawą produktów wodoodpornych jest roztwór alkoholu i żywicy syntetycznej lub oleju. Woski i oleje hydrofobowe podnoszą odporność preparatu na wodę. W trakcie nakładania alkohol odparowuje, a syntetyczne żywice tworzą na rzęsach wodoodporną powlokę.

Niektóre firmy kosmetyczne oferują jeszcze tzw. tusze w kamieniu w postaci tabletek. Te sprasowane tusze zawierają bardzo mało wody, dlatego przed nałożeniem muszą być nawilżone lub nakładane zwilżoną szczoteczką lub aplikatorem.

Wszystkie tusze do rzęs muszą być konserwowane, aby zapobiec bakteryjnemu rozkładowi składników i zakażeniu oka. Tusze testowane są pod kontrolą okulisty. Na ogól nie stosuje się w nich kompozycji zapachowych, aby uniknąć podrażnienia oczu. Bardzo rzadko w tuszach można znaleźć śladowe ilości niklu lub chromu pochodzące z mieszalników, które mogą być przyczyną alergii. Do niektórych wodoodpornych tuszów do rzęs dodawane są nadal środki konserwujące uwalniające formaldehyd, który może powodować uczulenia i są czynnikiem rakotwórczym. Ponieważ szkodliwe substancje znacznie szybciej wchłaniają się przez błony śluzowe oka, należy uważać, aby tusz nie dostał się do oka. Jeśli delikatnie przypudrujemy rzęsy, tusz i włoski ze sztucznego tworzywa będą się na nich lepiej trzymały niż na rzęsach tłustych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *