Podstawowe składniki preparatów przeciwsłonecznych

Podstawowe składniki preparatów przeciwsłonecznych.

Preparaty przeciwsłoneczne składają się z tzw. bazy, filtrów oraz domieszek. Dostępne są w postaci emulsji, żeli, olejów, beztłuszczowych fluidów, roztworów alkoholowych, sztyftów, aerozoli i past.

Emulsje dobrze chronią skórę, ponieważ zawarte w nich filtry rozpuszczane są zarówno w fazie wodnej, jak i olejowej emulsji. Lotiony i mleczka nadają się do skóry ciała, kremy raczej do twarzy. Emulsje typu W/O oraz lipożele zapewniają skórze trwalszą ochronę niż emulsje typu O/W czy hydrożele. Lipo-żele są mieszankami naturalnych olejów roślinnych, wosku pszczelego i parafin, mogą być także mikro-emulsjami. Hydrożele zawierają związki celulozy i poliakrylany, które mogą wiązać do 95% wody. Ponieważ nie zawierają tłuszczów, zaleca się je najczęściej osobom ze skórą łojotokową. Ze względu na wysoką zawartość wody, hydrożele mają przede wszystkim działanie schładzające.

Olejki przeciwsłoneczne to mieszanki olejów roślinnych, np. sezamowego, oliwy z oliwek, migdałowego oraz kokosowego. Współczynnik ochrony olejków przeciwsłonecznych nie może być tak wysoki, jak w przypadku emulsji, gdyż nie mogą mieć dużego stężenia filtru. W emulsji, zarówno faza olejowa, jak i wodna, mogą zawierać filtry przeciwsłoneczne. Współczynnik ochrony olejków przeciwsłonecznych wynosi maksymalnie 4, dlatego olejki przeciwsłoneczne używane są chętniej przez osoby już opalone i przyzwyczajone do słońca, którym nie przeszkadza natłuszczona skóra.

Roztwory alkoholowe trudno równomiernie rozprowadzić na skórze, ponieważ alkohol bardzo szybko wyparowuje. Podczas odparowania skóra oddaje ciepło do otoczenia. Ten proces zapewnia skórze przyjemne uczucie chłodu. Alkohol ma poza tym delikatne działanie odtłuszczające. Ochronne środki przeciwsłoneczne na bazie alkoholu zaleca się więc osobom ze skórą łojotokową.

Ochronne sztyfty przeciwsłoneczne zawierają wosk pszczeli lub inne woski stałe, stałą parafinę, cerezynę oraz filtry przeciwsłoneczne. Przeznaczone są w pierwszej kolejności do ochrony ust i policzków. Usta muszą być chronione przede wszystkim podczas uprawiania sportów zimowych i wodnych.

Ochronne pasty przeciwsłoneczne to zawiesiny (suspensje) z dodatkiem glinki kaolinowej, pigmentów i innych substancji pokrywających. Zapewniają całkowitą ochronę i nadają się do szczególnie zagrożonych części ciała, tj. nosa, policzków, górnej części małżowin usznych, ramion oraz brodawek sutkowych. Ze względu na zawartość substancji pokrywających, pasty nie są transparentne i dlatego oferowane są w odcieniach brązu i kolorach neonowych.

Makijaż ochronny zawierający chemiczne-filtry przeciwsłoneczne zapewnia skórze ochronę chemiczną i fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *