Możliwości pracy dla kosmetyczek

Jednoznaczne rozgraniczenie zakresu prac fryzjerów/fryzjerek i kosmetyczek jest trudne. Czynności kosmetyczki mają szerszy zakres, gdyż poza zajmowaniem się skórą, obejmują zabiegi wymagające specjalistycznego wyposażenia. Czynności te mogą być również wykonywane przez wysoko wykwalifikowaną fryzjerkę w gabinetach kosmetycznych przy zakładach fryzjerskich, jeżeli gabinety te są odpowiednio wyposażone.

Dodatkowe kwalifikacje umożliwiają wykonywanie zawodu dziennikarki specjalistycznej, pracującej w redakcjach specjalistycznych pism kosmetycznych, czasopism dla kobiet oraz w działach reklamy i prasie. Kosmetyczka dysponująca szeroką znajomością przedmiotu oraz talentem pedagogicznym może być nauczycielem-instruktorem zawodu.

Wiele specjalizacji z zakresu kosmetyki wymaga ukończenia dodatkowych kursów. Dotyczy to szczególnie kosmetyki ogólnej. Ukończony kurs z zakresu kosmetyki upiększającej dla wizażystek umożliwia rozszerzenie oferty gabinetu lub podjęcie pracy w salonie doradztwa kolorystycznego i wizażu. Kosmetyczka z odpowiednim wykształceniem może także pracować jako charakteryzatorka w teatrze czy telewizji. Dodatkowych kwalifikacji wymaga również praca w zawodzie podologa, obejmującym kompleksową pielęgnację stóp.

Współpraca z gabinetami lekarskimi, klinikami dermatologicznymi oraz chirurgią kosmetyczną może być odpowiedzialnym zadaniem dla kosmetyczki. Zabiegi kosmetyczne mogą wspomagać i uzupełniać leczenie medyczne. Współpraca między kosmetyczkami a dermatologami stopniowo zyskuje na znaczeniu. Często jednak zdarza się, że lekarze dermatolodzy, szczególnie starszego pokolenia, są uprzedzeni do kosmetyczek. Wiele kosmetyczek tłumaczy tym brak inicjatywy ze swojej strony. Niekiedy wysuwany jest argument: „Jeśli zalecę klientce wizytę u dermatologa, być może będzie wolała leczyć się u niego, gdyż wówczas koszty zabiegów zwróci kasa chorych.” Klientki z pewnością tak nie myślą. Dermatolog w pojedynczych przypadkach może przepisać specjalną terapię i lekarstwa.

Teoretycznie, dermatolog, poza leczeniem farmakologicznym, może oczyścić skórę, ale stawka za taki zabieg wynosząca np. 40 zł nie motywuje do jego wykonania. Jest to zatem szansa dla kosmetyczek.

Zabiegi uzupełniające z zakresu kosmetyki to np. oczyszczanie i pielęgnacja skóry z trądzikiem, drenaż limfatyczny w leczeniu blizn, makijaż maskujący do tuszowania szpecących przebarwień skóry i blizn, usuwanie zbędnego owłosienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *