Białka (proteiny)

Białka (proteiny)

Białka są ważnymi dla człowieka składnikami odżywczymi. Są one również składnikiem naszego ciała. Naskórek, włosy i płytka paznokciowa zbudowane są z białka keratyny. Włosy i paznokcie mają skład podobny do składu warstwy rogowej naskórka.

W skórze właściwej występują dwa białka: kolagen i elastyna.

Białka, peptydy i aminokwasy stosowane w kosmetyce są albo pochodzenia zwierzęcego, np. kolagen, elastyna, keratyna i białka jedwabiu naturalnego, albo roślinnego, np. sojowe, z kiełków pszenicy, migdałów itp.

Białka zbudowane są z wielu aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym. Grupa karboksylowa (COOH) jednego aminokwasu łączy się z grupą aminową (NH2) drugiego wydzielając wodę. W ten sposób z dwóch aminokwasów powstaje dipeptyd. Dziesięć aminokwasów połączonych wiązaniem peptydowym to oligopeptyd, wiele połączonych aminokwasów to polipeptyd. Polipeptydy składające się ze stu i więcej aminokwasów to białka (proteiny). W organizmie człowieka występuje 25 aminokwasów.

Proteiny stosowane w preparatach kosmetycznych powinny być w stanie naturalnym. Stan naturalny to taki, w którym białko znajduje się w organizmie żywym. Białka zdenaturowane pod wpływem temperatury (ponad 35°C), środków konserwujących, formaldehydu czy innych czynników chemicznych tracą swoją skuteczność, a tym samym znaczenie dla kosmetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *