Preparaty przeciwsłoneczne

Preparaty przeciwsłoneczne

Preparaty przeciwsłoneczne mają zapobiegać uszkodzeniom skóry pod wpływem słońca. Filtry chemiczne i fizyczne chronią skórę przed słońcem częściowo pochłaniając lub odbijając promienie słoneczne.

Nowoczesne preparaty przeciwsłoneczne zawierają oprócz filtrów UVB również filtry UVA lub o szerokim paśmie pochłaniające promieniowanie UVB i UVA. Ponieważ promienie UVA docierają do głębszych warstw skóry właściwej i zmieniają strukturę włókien kolagenowych i elastyny, przyspieszają procesy starzenia się skóry. Z tego powodu należy stosować również filtry przeciwko UVA. W zależności od współczynnika ochrony, preparat przeciwsłoneczny może przedłużyć typowy dla skóry czas ochrony przed słońcem. W tym czasie skóra może się sama chronić przed rumieniem. Czas ten zależy od zdolności skóry do wytwarzania melaniny i powierzchniowego rogowacenia pod wpływem UV (tworzenie modzeli świetlnych).

Proszę odnieść się do następującej sytuacji: dwie koleżanki zarezerwowały w lutym pobyt na Wyspach Karaibskich. W dziale kosmetycznym domu towarowego dyskutują o wysokości odpowiedniego współczynnika ochrony. Jednego są pewne: „Chcemy się opalić!” Jedna z nich ma długie rudo-blond włosy i nawet zimą kilka piegów na nosie, druga ma raczej ciemną karnację, brązowe włosy i oczy. Podczas kiedy oglądają różne preparaty podchodzi do nich kosmetyczka i pyta: „W czym mogę pomóc?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *