Historia kosmetyki

Historia kosmetyki

Nasze pierwsze skojarzenia wskazują na ogromną przepaść, jaka dzieli współczesną kosmetykę od tej z dawno minionych czasów. Po bliższym przyjrzeniu się historii kosmetyki stwierdzamy, że zadania i korzyści będące celem współczesnej kosmetyki niewiele różnią się od tych dawnych. Historia kosmetyki ukazuje nam motywy, jakimi kierowali się nasi przodkowie, pielęgnując swoje ciało. Podróż do przeszłości może wyostrzyć nasze spojrzenie na życzenia i oczekiwania współczesnych klientów.

Kosmetyka w żadnym wypadku nie jest wynalazkiem naszych czasów. Rozwinęła się już przed ponad 6000 lat wraz z początkami ludzkiej kultury. Kosmetyka przez długi czas była częścią medycyny, ale od początku jej cel zasadniczo był i jest ten sam. Służyła i służy pielęgnacji i upiększaniu skóry twarzy i innych części ciała.

Motywami, które zawsze skłaniały ludzi do pielęgnacji ciała to przede wszystkim: pielęgnacja w celu zachowania zdrowia, higiena i czystość zapobiegające chorobom oraz utrzymanie i regenerowanie piękna ludzkiego ciała. Kosmetyka zawsze była i jest przejawem radości życia, poprawy samopoczucia, luksusu „bycia rozpieszczanym”, chęci zdobycia uznania i ludzkiej tęsknoty za cielesnym i duchowym ideałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *